SOSNA POSPOLITA (Pinus sylvestris) "HAN KENGAI MATSU"
Włodzimierz Pietraszko
19.01.2018
 

 
     Sosnę pozyskałem z nieużytków leśnych w roku 2000. Był to w zasadzie krzew sosnowy o kilku powykręcanych pniach wyrastających ze wspólnej podstawy. Wyglad tej rośliny był wynikiem choroby grzybowej nazywanej „skrętakiem” (Melampsora pinitorqua), która atakuje młode drzewa sosny i powoduje ich krzewienie się, oraz charakterystyczne zniekształcenia we wzroście gałęzi.Tego typu drzewa nie mają żadnej wartości w gospodarce leśnej, lecz stanowią doskonały materiał na bonsai. Pozyskaną sosnę posadziłem w bardzo ubogiej mieszance glebowej z przewagą piasku i torfu. Po upływie dwóch latach odzyskała wigor, co objawiało się bardzo silnymi przyrostami nowych gałęzi i igieł o ciemno zielonej barwie i była już gotowa do pierwszego formowania.
 



Tak wyglądała sosna 2 lata po pozyskaniu z natury. Maj 2002

Poniżej pierwsze formowanie podczas wystawy w Jihlavie w czerwcu 2003 roku.
 
 




      W maju 2007 roku zostałem zaproszony do wykonania pokazu formowania podczas Międzynarodowej Wystawy Bonsai w Alitus na Litwie. W tym czasie omawiana tutaj sosna była juz dość silnie zapuszczona i wymagała radykalnego przeformowania i nadania jej bardziej zwartego kształtu, tak wiec postanowiłem zabrać ją na tą imprezę jako drugi materiał obok omawianej w poprzednim artykule „Otago”. Pokaz trwał cztery godziny i wymagał bardzo szybkiej i zdecydowanej pracy. Dzięki pomocy moich kolegów udało się zadrutować wszystkie gałęzie co umożliwiło spokojne formowanie przez co zbliżyłem sie już bardzo do uzyskania wcześniej zamierzonego kształtu. Ale jak to często bywa pojawiła się nowa koncepcja, którą jak się potem okazało realizowałem przez sześć następnych lat.
 





Kwiecień 2008. Po rocznym odpoczynku nadszedł czas aby posadzić sosnę w ceramicznej donicy pochodzącej z pracowni Klika&Kuratkova, która w tym przypadku była tylko pojemnikiem przejściowym .
 

 




Czerwiec 2009. Bardzo silna defoliacja starych igieł w celu pobudzenia przyrostu nowych pąków, co jest konieczne dla uzyskania bardziej kompaktowej ramifikacji korony. Zabieg ten ma również na celu zmniejszenie rozmiarów nowych igieł.
 


Marzec 2013. Od trzech lat sosna posadzona jest w japońskiej donicy, która będzie bardziej pasowała do stylu półkaskadowego.
 


Tak wyglądała sosna po dziesięciu latach fotmowania. 7.03.2013
 


Po zmianie doniczki zmienił się strona frontowa drzewa, zdjęcie zrobione 10grudnia 2014 roku
 


Delikatna korekta i przygotowanie sosny do wystawy Noelanders Trophy 2018 19 stycznia 2018 roku
 

Sosna pospolita - (Pinus sylvestris) Yamadori
Styl- Han Kengai
Donica - Japonia
Wiek - około 60 lat
Wysokosć - 90 cm.
 

..::: Copyright 1998 - 2013:::..
..::: Kopiowanie i publikowanie zdjęć oraz tekstów zamieszczonych na stronie www.bonsai.pl oraz www.bonsai.com.pl bez zgody Akademia Bonsai Spółka z o.o. jest zabronione. :::..

 
Zamknij stronę